PLNOFAREBNÉ POPOLAVO ČERVENÉ HOLUBY
Vložené 30.05.2020
Udržiavanie veľmi početných rázov väčšiny plemien holubov v požadovanej kvalite, si často vyžaduje realizáciu kríženia medzi jednotlivými rázmi. V tomto príspevku sa chcem venovať možnostiam využitia dosť variabilného farebného rázu, od svetlého prejavu zvaného strieborný až po tzv. „strawberry“, „ jahodové“, ktoré sú pri mnohých plemenách neuznanými rázmi.
Genetika farieb holubov sa odvíja od holuba skalného, ktorý je fenotypicky modrý pásavý holub. Jeho pigmentácia je síce čierna, ale nie v rovnakej intenzite po celom tele. Čierne sú iba pásy na krídlach a chvoste, tmavé sú aj letky. Ostatná časť peria je vo viacerých častiach „plavá“ – skupinová. Veľmi atraktívna plnofarebná rovnomerne tmavá čierna pigmentácia je podmienená mutovaným dominantným génom S Spread. Čierny holub je vizuálne akoby „celoplášťovo“ rovnomerne a intenzívne sfarbený , ale vo svojom genotype má „schované vlohy“ pre vzorky a možno aj inú pigmentáciu, pri krížení s inými rázmi sa to môže aj prejaviť. Čierna pigmentácia B+ je dominantná (nadradená, prekrývajúca) k hnedej pigmentáciii b, ale k popolavočervenej BA je B+ recesívna (podriadená, potlačiteľná). Geneticky plnofarebné holuby v základných pigmentáciách čiernej a hnedej sú celkom prirodzene a bezproblémovo uznávané pri väčšine plemien holubov. Tvoria identické rázy. Pri oboch je možné vyšľachtiť holuby v zhodných vzorkách s intenzívnou D a rozriedenou pigmentáciou d, plavé – bezpásavé (c), pásave (C+), jarabé (CL), tmavé (CT) a samozrejme plnofarebné S. Hnedá pigmentácia b sa v chovoch pre svoju recesívnosť často stráca. Potrebné je tu ešte zdôrazniť, že na našich holubníkoch sa občas vyskytujú aj plnofarebné holuby v čiernej rozriedenej pigmentácií zvanej tiež Dun (medzi chovateľmi „myšová“). Tieto holuby sa opticky javia ako hnedé, alebo sivohnedé, ale v ich genotype chýba vloha b pre hnedý pigment. Napríklad takéto holubice možno vyjadriť vzorcom B+ - C?C? SS d - . Ich využitie je možné znova pri chove čiernych, alebo pomocou nich vyšľachtiť rozriedené hnedé plnofarebné.
www.agrolens.sk
Už ako chlapec som u starých chovateľov anglických hrvoliakov v okolí Košíc videl holuby, ktorým ich chovatelia žartovne hovorili „kvetkované“, boli viac alebo menej farebne lemované (mali dominantne žltých, dominantne červených a čiernych rodičov - s vlohou pre plnofarebnosť). Vtedy to boli náhodné „krížence“ v rámci plemena, ktoré sa do chovu spravidla nezaradili a vo výstavníctve tiež nemali svoje miesto. Bola to škoda, ale v tých časoch sa v Európe príliš dbalo na čistotu farby až tak, že ich chovatelia mali obavu z akéhokoľvek kríženia. Úzka špecializácia chovateľov na jedno plemeno a farebný ráz tomu tiež nepomohla. Iné to bolo v Amerike, kde ich jednoducho chovali a vystavovali ako ráz „strawberry“. Možnosti uplatnenia tejto tretej základnej pigmentácie BA spolu s vlohou pre plnofarebnosť S je dosť obmedzená. Typická „jahodová“ (červeno šupkatá) vznikne vtedy, keď spárime červeného dominantného holuba, najlepšie v tmavo jarabej vzorke BA BA CT CT ss DD, s čiernou holubicou B+ - C? C? SS d -. Všetky dcéry budú „jahodové“ BA - CT C? Ss D -. Synovia budú tiež „jahodoví“ BAB+ CT C? Ss DD, ale prítomnosť dvoch rozdielnych vlôh pre pigmentáciu BA aj B+ spôsobuje menej čistú farbu (modrastá). Ale, pokiaľ by sme dali čierneho holuba B+ B+ CT C? SS DD na červenú tmavo jarabú holubicu BA - CT C? ss D -, tak všetky dcéry budú čierne plnofarebné B+ - CT C? Ss D - , štiepiteľné minimálne na tmavú jarabosť. Všetci synovia budú „jahodoví“ BA B+ CT C? Ss DD, štiepiteľní na čiernu pigmentáciu B+ , tiež jarabosť CT . V závislosti od toho čo čierna plnofarebná pigmentácia má v genotype „schované“ a neprejavené, môžu mať aj vzorku pre jarabosť CL, pásavosť C+, bezpásavosť c (to sú tie otázniky a neskoršie príjemné prekvapenia). Nato, aby sa pri základných pigmentoch (BA, B+, b) plnofarebnosť prejavila, postačuje holubom zdediť aspoň jednu dominantnú vlohu pre plnofarebnosť S (Ss). Samozrejme, že to zníži intenzitu pigmentácie. Menšie zníženie intenzity pigmentácie bude vtedy, keď má holub v genotype vlohu pre tmavosť CT, alebo jarabosť CL, horšie je to keď má vlohy pre pásavosť C+ a bezpásavosť c.
Foto č. 2 Foto č. 3
Foto č. 4 Foto č. 5
Čo je tu dôležité? Uvedomiť si, kde a v akých kombináciách môžeme tieto holuby využiť. Príklady:
1. V mojom prípade, pri šľachtení hnedých plnofarebných využijem „jahodové“ holubičky, na hnedé plnofarebné holuby a budem očakávať potomstvo hnedých dcér a „jahodových“ samčekov. Samčeky budú nositeľmi pre mňa dôležitých vlôh pre plnofarebnosť a aj hnedú pigmentáciu.
2. Ďalšia možnosť je spáriť „jahodové“ štiepiteľné samčeky (BAB+ CTC? Ss DD) s čiernymi holubičkami (B+- C? C? SS D -) a vylepšiť exteriér chovaných čiernych holubov. Ich potomstvo bude z ½ s čiernou pigmentáciou a ½ popolavo červenou „jahodové“. A znova rovnaké možnosti využitia. Nutné je tiež zdôrazniť, že vydarené „jahodové“ jedince je možné aj vystavovať ako AOC a možno, že sa niekomu aj zídu do chovu.
Foto č. 6 Foto č. 7
Foto č. 8 Foto č. 9
Foto č. 10 Foto č. 11
Lepší osud pri tvorbe farebných rázov s týmito vlohami mala geneticky podobná kombinácia, ktorá vychádzala tiež z popolavo červených holubov BA s pridaním vlohy pre plnofarebnosť S a výsledkom boli atraktívne strieborné holuby bez červenej pigmentácie (napr. strieborné sedlaté staváky, brnenské a saské hrvoliaky a iné . Všeobecne, strieborné môžu byť buď v tmavšej verzii nerozriedenej intenzívnej pigmentácii, alebo v svetlejšej rozriedenej s recesívnou vlohou d dilute. Ešte zaujímavejšie je to po pridaní veľmi módnej recesívnej vlohy označovanej Milky my. Nie všetci chovatelia si uvedomujú, že chovajú plnofarebné holuby s vlohou Spread S. Možnosti plánovanej plemenitby medzi jednotlivými rázmi v rámci jedného plemena nám umožňujú zjednocovať ich exteriér. Zároveň pomáhame tak potrebnému osvieženiu krvi, hlavne málo chovaných rázov a plemien holubov.
Peter Kolenič
Text k fotkám :
1. Malý anglický hrvoliak 1,0 čierny, homozygot. - Titulná fotka.
2. Malý anglický hrvoliak 1,0 „jahodový“, heterozygot, štiepiteľný na čiernu.
3. Malý anglický hrvoliak 0,1 „jahodová“.
4. Takla, 1,0 „strieborný“ na popolavo červenom základe, heterozygot štiepiteľný na čiernu.
5. Takla 0,1 „krémová“ ?, rozriedená strieborná na popolavo červenom základe.
6. Malý anglický hrvoliak, súrodenci, andalúz (indigo na čiernej pigmentácii) a hnedý.
7 Malý anglický hrvoliak 0,1 hnedá.
8. Malý anglický hrvoliak 1,0 jahodový s vlohou Indigo.
9. Český stavák 1,0 strieborný na popolavo červenom základe.
10. Výletok brnenský hrvoliak strieborný – milky (mliečny) na čiernom základe s recesívnymi vlohami mymy.
11. Košoa 0,1 Dun (sivohnedá) – rozriedená čierna pigmentácia.